Skip to content
Menu
Meteoryty – Tektyty – Impaktyty
  • Wyprawy Meteorytowe
  • Meteoryty Polskie
  • Chondryty
  • Ciekawostki
Meteoryty – Tektyty – Impaktyty

Poszukiwania Meteorytu Wilkanówko 2024

UWAGA! Zgłoszenie uczestnika poszukiwań następuje poprzez zapoznanie się z pozwoleniem wydanym przez Nadleśnictwo Zielona Góra, a następnie wypełnienie i podpisanie Oświadczenia (do pobrania poniżej) i odesłanie skanu do koordynatora – Szymona Kozłowskiego na email: meteoryt.simkoz@gmail.com

W dniach 19-21 kwietnia 2024 roku w Zielonej Górze odbędzie się XIII Konferencja Meteorytowa Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Imprezą towarzyszącą są Poszukiwania Meteorytu Wilkanówko 2024, czyli poszukiwania meteorytu kamiennego, chondrytu zwyczajnego H4, który spadł 22 marca 1841 roku.

Poszukiwania odbędą się w dniach 20-28 kwietnia 2024 roku.

Spadek meteorytu Wilkanówko

Jednastu pracowników z Wilkanówka zajmowało się wiązaniem gałęzi około 500-600 metrów na północ od osady Meileiche (nieistniejąca), gdy 22 marca 1841 roku o godzinie około 15:30 usłyszeli trzy silne dźwięki podobne do wystrzałów z armat, pomimo że na całkowicie pogodnym niebie i przy ciepłym słońcu była widoczna tylko mała, biała chmurka. Czyli nie była to burza.

W kolorze pomarańczowym obszar chroniony, wyłączony z poszukiwań.

Następnie usłyszeli świst w powietrzu, który wydawał się dochodzić z zachodu, a im bardziej się zbliżał, tym stawał się silniejszy. Na koniec zmienił się on w dźwięk podobny do dźwięku organów, słychać było na przemian tony wysokie i niskie. Po tej kanonadzie robotnicy usłyszeli spadek ciężkiego obiektu – jakby ktoś rzucił kamień o ziemię. Rozpoczęli oni poszukiwania i znaleźli wzruszoną ziemię w odległości niecałych 100 metrów od nich, a w niej kamień, zakopany na około 15 cm w ziemi. Miejscem znalezienia meteorytu był zagajnik sosnowy. W płytkim dołku znaleziono meteoryt o wadze około 930 gram (po odłamaniu fragmentów waży 712 g).

  • Meteoryt Wilkanówko – duży okaz, 712 g (fot. Tomasz Jakubowski)
  • Meteoryt Wilkanówko – duży okaz, 712 g (fot. Tomasz Jakubowski)
  • Meteoryt Wilkanówko – duży okaz, 712 g (fot. Tomasz Jakubowski)
  • Meteoryt Wilkanówko – duży okaz, 712 g (fot. Tomasz Jakubowski)
  • Meteoryt Wilkanówko – duży okaz, 712 g (fot. Tomasz Jakubowski)
  • Meteoryt Wilkanówko – duży okaz, 712 g (fot. Tomasz Jakubowski)

Z opisów zaraz po spadku wynika, że okaz był obłupany już po znalezieniu, czyli na części powierzchni nie miał skorupy. A to oznacza, że meteoryt rozpadł się już w powietrzu, a nie że został „rozłupany” po spadku. Oglądając powierzchnię i kształt tego okazu, a pamiętać należy, że część – około 200 gram, zostało od niego oderwane i rozdysponowane pomiędzy światowymi kolekcjami meteorytów, wydaje się, że jest to może połowa, a może mała część większego meteorytu. Na rozpad meteorytu w powietrzu wskazuje także znalezienie drugiego, mniejszego okazu niecałe 4 km od okazu dużego. Jak łatwo się domyślić to oznacza, że na polach i w lasach w okolicach Radomii, Słonego i Wilkanowa, mogą nadal leżeć kawałki tego meteorytu.

Mniejszy z fragmentów o wadze – w zależności od źródła – 168-185 gram znaleziony został mniej więcej w połowie drogi pomiędzy wsiami Wilkanowo (czyli niemieckie Heinrichau) i Słone (czyli niemieckie Schloin). Meteoryt został znaleziony na nieużytkach, a następnie trafił do Wrocławia, gdzie do dzisiaj przechowywane jest mniej więcej 1/4 tego okazu (46.4 g) – reszta została zapewne wymieniona z muzeami na inne okazy.

  • Meteoryt Wilkanówko – fragment mniejszego okazu, 46.4 g.
  • Meteoryt Wilkanówko – fragment mniejszego okazu, 46.4 g.
  • Meteoryt Wilkanówko – fragment mniejszego okazu, 46.4 g.
  • Meteoryt Wilkanówko – fragment mniejszego okazu, 46.4 g.

Meteoryt Wilkanówko to chondryt zwyczajny H4, zatem można go poszukiwać wykrywaczem metali – tutaj lista wykrywaczy metali do meteorytów kamiennych.

Poszukiwania Meteorytu Wilkanówko 2024

Imprezą towarzyszącą XIII Konferencji Meteorytowej PTMEt są Poszukiwania Meteorytu Wilkanówko 2024, czyli poszukiwania meteorytu kamiennego Wilkanówko.

Do poszukiwań meteorytów w Polsce:

  • nie potrzebujemy zezwolenia na posiadanie wykrywacza metali,
  • nie potrzebujemy zezwolenia na poszukiwanie meteorytów,
  • nie potrzebujemy zezwolenia konserwatora zabytków,
  • nie poszukujemy w miejscach archeologicznych,
  • potrzebna jest zgoda właściciela terenu.

W Nadleśnictwie Zielona Góra uzyskana została zgoda na takie poszukiwania.

Dokumenty z Nadleśnictwa Zielona Góra:

  • Zgoda na poszukiwania
  • Zgoda na poszukiwania 2
  • Mapa działki 855 – Pomnik Przyrody Ruczaj (wyłączony z pozwolenia)
  • Mapa działki 615 – obszar chroniony
  • Klauzula RODO

Pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie poszukiwań meteorytów w Polsce.

Mapa obszaru poszukiwań (z ważnym zezwoleniem).

Procedura

Poszukiwania meteorytu Wilkanówko nie są imprezą komercyjną, nie są również zorganizowaną imprezą masową. Odbywają się one na zasadzie indywidualnych poszukiwań w ramach zgody i udostępnienia terenu do poszukiwań przez Nadleśnictwo Zielona Góra.

Do 19 kwietnia 2024 roku, Nadleśnictwo Zielona Góra spodziewa się otrzymać listę uczestników poszukiwań (wraz z numerami rejestracyjnymi samochodów) od koordynatora – Szymona Kozłowskiego. Rejestracja uczestnika odbywa się poprzez wypełnienie Oświadczenia i przesłanie podpisanego skanu do koordynatora. Listę tę przygotowuje na bieżąco koordynator. Ostateczny termin rejestracji to 19 kwietnia 2024 roku.

Tutaj pobierzesz Oświadczenie.

Oświadczenie należy wydrukować, podpisać (w kilku miejscach), zeskanować i odesłać na email: meteoryt.simkoz@gmail.com

Alternatywnie, podpisane Oświadczenie można wysłać drogą pocztową na adres (do dnia 10 kwietnia 2024 roku):

Prof. Szymon Kozłowski
Obserwatorium Astronomiczne
Uniwersytet Warszawski
Al. Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Koordynator po otrzymaniu podpisanego Oświadczenia wpisuje uczestnika na listę uczestników.

Dojazd na miejsce poszukiwań i zakwaterowanie leży w gestii uczestników (nie są organizowane). Poszukiwania prowadzone są indywidualnie, nie ma potrzeby zgłaszania przyjazdu/wyjazdu.

Uczestnicy proszeni są o zapisywanie swoich ścieżek GPS i przesłanie ich po zakończonych poszukiwaniach do koordynatora.

W trakcie poszukiwań uczestnik powinien mieć przy sobie wydrukowaną zgodę na poszukiwania wydaną przez Nadleśnictwo Zielona Góra oraz mapę i listę udostępnionych działek.

UWAGA: Dnia 21 kwietnia 2024 roku o godzinie 9:30 na parkingu przy drodze krajowej 32 (500 m od miejsca spadku dużego okazu meteorytu; dawna osada Meileiche; GPS: 51°57’19.1″N 15°23’31.7″E) wykonamy zdjęcie pamiątkowe z poszukiwań!

Źródła dodatkowej informacji: wiki.meteoritica.pl, kanał YouTube: „W Gabinecie Astronoma”.

Pobierz informator w PDF.

Pomysły na tanie nocowanie (nieprzetestowane)

Winnica Na Leśnej Polanie – hotel 1*, dwa pokoje czteroosobowe 73 zł/noc/osoba (stan na styczeń 2024), 30 km od miejsca spadku (Zabór)

Apartament Bachusik – pokój dwuosobowy w bloku, 94 zł/noc/osoba (stan na styczeń 2024), 7 km od miejsca spadku (Zielona Góra)

Hotel Aeroplan – hotel 1*, pokój dwuosobowy, 125 zł/noc/osoba (stan na styczeń 2024), 7 km od miejsca spadku (Przylep)

Apartamenty Centrum Park – apartament dwuosobowy, 130 zł/noc/osoba (stan na styczeń 2024), 9 km od miejsca spadku (Zielona Góra)

Strona główna
Co to jest meteoryt?
Jak rozpoznać meteoryt?
Skorupa obtopieniowa
Podział meteorytów
Jak kupić meteoryt?
Jak kolekcjonować?
Poszukiwania meteorytów
Wykrywacz metali
Gdzie można zobaczyć meteoryty?
Kup meteoryt ode mnie
Historia meteorytyki
Literatura i internet
O autorze
Moja kolekcja
Moje filmy
Stacja bolidowa SN20
©2025 Meteoryty – Tektyty – Impaktyty | Powered by SuperbThemes