Skip to content
Menu
Meteoryty – Tektyty – Impaktyty
  • Meteoryty Polskie
  • Chondryty
  • Ciekawostki
Meteoryty – Tektyty – Impaktyty

Klasyczny podział meteorytów

Meteoryty spadające na ziemię można z grubsza podzielić na trzy grupy: meteoryty kamienne, meteoryty żelazne i meteoryty żelazno-kamienne. Z kolei meteoryty kamienne dzielimy na dwie kategorie: chondryty i achondryty.

Podstawowy podział meteorytów:

Podział ze względu na pochodzenie meteorytu:

Meteoryty kamienne – chondryty

Jest to najczęściej spadający rodzaj meteorytów na Ziemię, stanowiący 86% wszystkich spadków. Pochodzą one z rozbitych małych, a tym samym pierwotnych (nieprzeobrażonych) planetoid. Składają się one przede wszystkim z chondr – zazwyczaj kilkumilimetrowych kulek materii krzemianowej – oraz spoiwa, czyli drobnoziarnistej materii spajającej chondry. Chondryty zawierają także małe ilości metalicznego żelaza. Masa chondr to nawet 75% masy całego meteorytu. Więcej na temat chondrytów przeczytasz tutaj.

Przekrój meteorytu Mount Tazerzait – chondryt.

Kolejne trzy typy meteorytów pochodzą z dużych rozbitych planetek. Planetoidy te były na tyle duże, że ciepło pochodzące z rozpadu izotopów (pierwiastków) promieniotwórczych nie było w stanie uciec z ich wnętrza. Planetki te rozgrzały się i przetopiły. Żelazo powędrowało do środka, skały na powierzchnię, a pomiędzy mini utworzyła się warstwa pośrednia – mieszanina żelaza ze skałami.

Meteoryty kamienne – achondryty

Około 8% spadających meteorytów na Ziemię to achondryty. Pochodzą one z wierzchnich warstw dużych przetopionych planetoid lub Marsa i Księżyca. Nie posiadają chondr i żelaza metalicznego. Skład chemiczny odpowiada ziemskim skałom magmowym: gabro i bazalt. Składają się one głównie z piroksenów, oliwinów, plagioklazów i augitu. Więcej na temat achondrytów przeczytasz tutaj.

Przekrój meteorytu Millbillillie – achondryt, eukryt.

Meteoryty żelazne

Najcięższymi znajdowanymi na Ziemi meteorytami są meteoryty żelazne. Pochodzą one z wnętrza rozbitych dużych i przetopionych planetoid. Ze wszystkich spadających meteorytów 4-5% to właśnie meteoryty żelazne. Składają się one z dwóch głównych minerałów: kamacytu – stop żelazo-niklowy (Fe-Ni), o zawartości do 7,5% niklu oraz taenitu – stop-żelazo niklowy (Fe-Ni), o zawartości powyżej 7,5% niklu. Więcej na temat meteorytów żelaznych przeczytasz tutaj.

Meteoryt Morasko – meteoryt żelazny.

Meteoryty żelazno-kamienne

Meteoryty żelazno-kamienne pochodzą z warstw pośrednich rozbitych dużych planetoid. Rozróżniamy dwie podstawowe grupy meteorytów żelazno-kamiennych: pallasyty – składają się z żelaznej „gąbki” zalanej oliwinami oraz mezosyderyty – zbudowane są z masy krzemianowej i wtrąconych fragmentów żelazo-niklowych. Więcej na temat meteorytów żelazno-kamiennych przeczytasz tutaj.

Meteoryt Imilac – meteoryt żelazno-kamienny, pallasyt.

Share this:

  • Twitter
  • Facebook
Strona główna
Co to jest meteoryt?
Jak rozpoznać meteoryt?
Skorupa obtopieniowa
Podział meteorytów
Jak kupić meteoryt?
Jak kolekcjonować?
Szukanie meteorytów
Wykrywacz metali
Gdzie można zobaczyć meteoryty?
Kup meteoryt ode mnie
Historia meteorytyki
Literatura i internet
O autorze

Facebook

Facebook
©2023 Meteoryty – Tektyty – Impaktyty | Powered by SuperbThemes & WordPress