Baszkówka to mała wieś koło Głoskowa, 23 km od Warszawy. Co odróżnia ją od większości wsi w Polsce?
Otóż spadł tam jeden z najpiękniejszych, orientowanych meteorytów na świecie! Działo to się 25 sierpnia 1994 roku. W upalne popołudnie około godziny szesnastej dało się słyszeć głośny, świszczący szum dobiegający z okolic zenitu. Dla mieszkańców tej małej wsi to nic nowego, gdyż przyzwyczaili się do przelatujących samolotów, które lądują niedaleko na lotnisku Okęcie. Pani Halina pracująca w tym czasie na polu, też słyszała ten szum. Podnosząc głowę do góry zauważyła jak dwieście metrów od niej ziemia wyleciała w górę. Zawołała ona swojego szwagra (Krzysztofa Grodzkiego) oraz jego syna, aby sprawdzili, czy coś przypadkiem z nieba nie spadło. Dwaj mężczyźni przeszukując pole we wskazanym kierunku, znaleźli dołek w ziemi, wokół którego utworzyły się kręgi (największy o średnicy 1,5 m). W dołku na głębokości około 25 cm znajdował się jeszcze lekko ciepły kamień. Po wydobyciu meteorytu okazało się, że odłupał się mały fragment tego okazu. Posłużył on do potwierdzenia pozaziemskiego pochodzenia kamienia, a także do wstępnych badań składu chemicznego.
Meteoryt Baszkówka to chondryt zwyczajny L5, pojedyncza bryła o wadze 15,6 kg w kształcie stożka (meteoryt orientowany) z pięknymi promieniście rozchodzącymi się od wierzchołka regmagliptami z jednej strony i z gąbczastą skorupą obtopieniową oraz liniami ścieku roztopionej materii z drugiej strony. Część tylnej strony meteorytu została odcięta do badań, a także udostępniona kolekcjonerom.
W mojej kolekcji obecnie posiadam małą płytkę tego meteorytu – 0,647 grama o wymiarach 16 x 9 mm (w galerii poniżej). Pierwszy meteoryt Baszkówka nabyłem w 2001 roku i był to jeszcze mniejszy fragment – 0,2 grama – obecnie w kolekcji Planetarium Wenus w Zielonej Górze.
Omówienie meteorytu Baszkówka
Meteoryt Baszkówka w 4K
Galeria zdjęć
Dziękuję za udostępnienie okazu meteorytu Baszkówka do zdjęć i filmów dr Magdalenie Sidorczuk – kierowniczce Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie (luty 2023).